Nylige kommentarer

Anónimo
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Gabriel García Márquez
HOLA COM ESTAS.

:))))
Just stumbled back upon this quote, feel like I'm finally making progress :3

Mouth
why. {}

arima kousei
i practiced this quote so much that i memorized it

Mer

user55182's sitater

Alle sitater

Daniel Beauvoi - Trójkąt ukraiński - Wprowadzenie 1
Ton został podany. Nuta idylliczna dominowała w polskim mówieniu o Ukrainie i najlepiej stwierdzić od razu, że było to źródło katastrofalnych najczęściej stosunków między Ukraińcami i Polakami. Niech Ukraińcy się nie obrażają, niniejsze studium dotyczy tylko jednego aspektu historii ich kraju: życia, które Polacy wiedli na Ukrainie. Dotyczy więc ono jednej ze stron, lecz nie chce być przez to pracą stronniczą.

Daniel Beauvois - Trójkąt ukraiński - Wprowadzenie 1
Najpierw powiedzmy, czym nie jest ta książka. Nie jest zbiorem legend. A więc rozprawmy się bez włoki z literackimi obrazami Ukrainy. Miła oku a licznym rozżywiona płodem, witaj, kraino, mlekiem płynąca i miodem. W taki sposób S. Trembecki, jeden z najznakomitszych poetów polskich okresu Oświecenia, wita Ukrainę we wstępie do znanego poematu Sofiówka (1806) poświęconego wspaniałemu ogrodowi założonemu pod Humaniem przez Szczęsnego Potockiego.

Terry Horne, Simone Wootton - Trenuj swój mózg - Mózg: nauka i rozwój. Zapamiętaj
Jeszcze 15 lat temu uważano, że na przenoszenie myśli w mózgu pozwalają procesy związane z prądem elektrycznym. Pogląd ten stał się podstawą do wysnucia szeregu analogii między komputerem a mózgiem. Pomimo, że wiele z tych wniosków było rzeczywiście użytecznych, całość modelu sprawiała mylne wrażenie, iż możliwości intelektualne są ograniczone przez uwarunkowania genetyczne. Odkrycie, że myślenie jest procesem chemicznym, uwolniło nas od tych ograniczeń.

Terry Horne, Simon Wootton - Trenuj swój umysł - Mózg: nauka i rozwój. Kognitywistyka
W XX wieku nastąpił przyspieszony rozwój badań mózgu. Obserwacjom naukowym poświęcały się grona biologów, matematyków, fizyków, chemików, psychologów, farmakologów, socjologów i filozofów. Ich wysiłki dały początek temu, co nazywamy kognitywistyką. Wraz z rozwojem kognitywistyki wzrastała świadomość roli mózgu w myśleniu refleksyjnym, kreatywnym i krytycznym. Na różnych etapach życia mózg pozwala na różne typy reakcji - u podstaw naszej wolności leży możliwość dokonania wyboru typu reakcji.

Henry D. Thoreau - Walden - Gospodarka
Niniejsze stronice, a raczej przeważającą ich część pisałem mieszkając samotnie w lesie, o milę od najbliższego sąsiada, opodal miasteczka Concord w stanie Massachusetts; byt zapewniałem sobie wyłącznie pracą własnych rąk. Spędziłem w lesie dwa lata i dwa miesiące, po czym znów powróciłem do życia w cywilizacji.

John Rennie - Odpowiedzi na tezy kreacjonistów 7
Teorię ewolucji dałoby się podważyć także w inny sposób. Gdybyśmy byli w stanie udokumentować samorództwo choćby jednej złożonej formy życia z materii nieożywionej, wtedy można by twierdzić, że przynajmniej część form kopalnych powstała w ten sposób. Gdyby pojawili się inteligentniejsi od nas kosmici i przypisali sobie stworzenie życia na Ziemi (lub przynajmniej poszczególnych gatunków), także rzuciłoby to cień na teorię ewolucji. Ale nikomu nie udało się dotąd przedstawić tego rodzaju dowodów.

John Rennie - Odpowiedzi na tezy kreacjonistów 6
Nie powinno natomiast być - i nie ma - znalezisk skamieniałości człowieka nowoczesnego anatomicznie towarzyszących szczątkom mezozoicznych dinozaurów (w warstwach geologicznych sprzed ponad 65 mln lat). Przewidywania biologii ewolucyjnej są zwykle znacznie bardziej szczegółowe niż powyższe i badacze stale je weryfikują.

John Rennie - Odpowiedzi na tezy kreacjonistów 5
Na przykład uznanie istnienia ewolucji prowadzi do wniosku, że pomiędzy najstarszymi znanymi człowiekowatymi (sprzed około 5 mln lat) a człowiekiem nowoczesnym anatomicznie (który pojawił się około 100 tys. lat temu) powinniśmy odnajdować istoty o cechach coraz mniej małpich i coraz bardziej ludzkich. I takie zjawisko rzeczywiście stwierdzono na podstawie zapisu kopalnego.

John Rennie - Odpowiedzi na tezy kreacjonistów 4
Wszelkie nauki przyrodnicze opierają się na pośrednich dowodach. Na przykład fizycy nie mogą bezpośrednio zaobserwować cząstek subatomowych, lecz wnioskują o ich istnieniu m. in. na podstawie charakterystycznych śladów przelotu w komorze mgłowej. Niemożność "bezpośredniej" obserwacji nie podważa wniosków fizyków.

John Rennie - Odpowiedzi na tezy kreacjonistów - 3
Oprócz teorii ewolucji - czyli koncepcji rozwoju zachodzącego dzięki dziedzicznym zmianom - można też rozważać fakt ewolucji. NAS definiuje go jako "powtarzalną obserwację, którą można uznać za prawdziwą dla wszelkich praktycznych zastosowań". Zapis kopalny i liczne inne dowody świadczą, że organizmy ewoluowały w czasie. Choć nikt nie obserwował tych przemian bezpośrednio, dowody pośrednie są wyraźne, jednoznaczne i przekonujące.

John Rennie - Odpowiedzi na tezy kreacjonistwów 2
Żadne dodatkowe dowody nie zmienią teorii w prawo, które stanowi opisowe (często ilościowe) uogólnienie jakiegoś wycinka wiedzy. Kiedy więc naukowcy mówią o teorii ewolucji albo dajmy na to, o teorii atomowej budowy materii bądź o teorii względności, nie wyrażają przez to żadnych zastrzeżeń co do jej prawdziwości.

John Rennie - Odpowiedzi na tezy kreacjonistów
Ewolucja to tylko teoria, a nie fakt czy prawo naukowe. Wiele osób wyniosło ze szkoły przekonanie, - że teoria to coś w połowie drogi między hipotezą a prawem naukowym. Jednak według amerykańskiej National Academy of Sciences (NAS), teoria naukowa to "dobrze uzasadnione wyjaśnienie jakiegoś aspektu świata przyrodniczego, uwzględniające fakty, prawa, wnioskowania i sprawdzone hipotezy."

Strach, religia a nauka - Kotarbiński, Infeld, Russel
Nauka może nam pomóc przezwyciężyć ten tchórzliwy strach, w którym ludzkość żyła przez tyle pokoleń. Nauka i nasze serca mogą nas nauczyć rezygnacji z poszukiwania urojonej podpory, z wynajdywania sobie sprzymierzeńców w niebie, i używania naszych sił raczej do tego, żeby uczynić z tego świata miejsce, w którym żyć warto, a nie piekło, które zrobiły z niego Kościoły w ciągu minionych wieków.

Kotarbiński, Infeld, Russel - STRACH JAKO PODSTAWA RELIGII
Religia jest oparta przede wszystkim i głównie na strachu. Jest to częściowo lęk przed nieznanym, a częściowo, jak już mówiłem, pragnienie posiadania jak gdyby starszego brata, który stanie po naszej stronie we wszystkich kłopotach i sporach. Lęk jest fundamentem tego wszystkiego - lęk przed tajemnicą, obawa porażki, lęk przed śmiercią. Strach rodzi okrucieństwo, nic więc dziwnego, że okrucieństwo i religia szły zawsze ręka w rękę. Lęk jest podstawą ich obu.

Milan Kundera - żart
Tak więc po wielu latach nagle znowu się tutaj znalazłem. Stałem na głównym placu (który niezliczoną ilość razy przemierzałem jako dziecko, jako chłopiec i jako młodzieniec) i nie odczuwałem najmniejszego nawet wzruszenia; wprost przeciwnie - pomyślałem sobie, że ten płaski plac, gdzie nad dachami domów sterczy wieża ratusza (przypominająca żołnierza w staroświeckim hełmie), wygląda jak wielki koszarowy plac ćwiczeń.

Andrzej Leder - Prześniona rewolucja 1
W Polsce w latach 1939-1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Niesłychanie głęboko przeorała ona tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli po prostu mieszczaństwa. To zaś oznacza, że utorowała drogę do, najgłębszej być może od wieków, zmiany mentalności Polaków - odejścia mentalności określonej przez wieś i folwark ku zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia.

William R. Miller, Stephen Rollnick - Duch DM - Akceptacja 1
Rogers określał tę postawę jako niezaborczą życzliwość lub bezwarunkową akceptację. Jest to elementarne zaufanie - wiara, że osoba ta jest, w pewnym fundamentalnym sensie, godna zaufania. Był to według niego jeden z koniecznych i wystarczających warunków wystąpienia zmiany w terapii.

William R. Miller, Stephen Rollnick - Duch DM - Akceptacja
Z duchem partnerstwa jest związana postawa głębokiej akceptacji tego, co przynosi z sobą klient. Akceptacja osoby w tym sensie nie oznacza, że musimy aprobować jej działania lub zgadzać się na status quo. Cztery aspekty akceptacji: Bezwarunkowa wartość. Po pierwsze, akceptacja wymaga docenienia przyrodzonej wartości i potencjału każdego człowieka.

William R. Miller, Stephen Rollnick - Duch DM - Partnerstwo 4
Ten partnerski aspekt ducha DM świadczy o głębokim szacunku dla drugiej osoby. W pewnym sensie osoba prowadząca DM jest uprzywilejowanym świadkiem zmiany, a sama rozmowa przypomina nieco siedzenie razem na sofie, kiedy osoba przekartkowuje album ze zdjęciami ze swojego życia. Naszym celem jest zrozumienie życia, które się nam ukazuje, spojrzenie na świat oczami tej osoby, a nie narzucanie naszej własnej wizji.

William R. Miller, Stephen Rollnick - Duch DM - Partnerstwo 3
Należy się tutaj wystrzegać pułapki eksperta, komunikowania klientowi, że z racji swoich kompetencji znamy odpowiedź na jego dylematy. Musimy zrezygnować z założenia, że to my powinniśmy znać i dostarczyć wszystkie słuszne odpowiedzi. Pułapka eksperta stanowi podatny grunt do pojawienia się odruchu naprawiania. Partnerski charakter DM oznacza, że musimy być stale wyczuleni zarówno na własne dążenia, jak i na dążenia klientów.